הפשרת קרקעות חקלאיות – פוטנציאל הרווח שלכם

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב צרו איתנו קשר כבר היום

הפשרת קרקעות חקלאיותשוק הנדל"ן הישראלי שובר שיאים חדשים מידי תקופה. העלייה במחירים של דירות מוכנות, קרקעות אינה יודעת שובע והמחירים בשנים האחרונות עלו בעשרות אחוזים. כמו בכל תחום, יש הרואים בכך שוד ושבר ויש הרואים בכך את הזדמנות חייהם ועושים כסף רב בתחום השקעות בנדל"ן. ישנם כמה מסלולים בתחום השקעות בשוק הנדל"ן. המוכר ביותר וזה שאליו פונים רבים הוא תחום ההשקעות הנדל"ן המניב. בעיקר בשל הפשטות שבו והרווח המהיר יחסית שהוא מניב. קונים דירה מוכנה ומשכירים אותה. אבל אלו שרוצים לעשות כסף הרבה – הרבה יותר גדול, הם המשקיעים הייחודיים הפונים ובוחנים את תחום הפשרת קרקעות חקלאיות, היכולות להניב להם כסף בסכומים דמיוניים.

אבל תחום הפשרת קרקעות חקלאיות נותר עבור רובנו עדיין עמום ולא ברור דיו. נדמה, שזהו שוק המיועד רק לספקולנטים עשירים. למעשה, ההפך הוא הנכון. סף הכניסה להשקעה בו נמוך בהרבה מכל השקעה נדל"נית אחרת והוא יכול להתאים לכולם. בהכוונה נכונה ובליווי אנשי מקצוע, ניתן למזער גם סיכונים ולהגדיל את הסיכויים. העובדה כי בשנים הקרובות, קצב הבניה יעלה ועתודות הקרקע שידרשו לכך יהיו גדולות מאוד, הפשרת קרקעות חקלאיות תהפוך מפוטנציאל למשהו שהוא בר מימוש כמעט תמיד וכתחום שיכול להניב למשקיעים הראשונים של היום, יתרון על פני משקיעים עתידיים ורווחים גדולים מאוד.

קראו עוד: מה מותר לבנות על קרקע חקלאית?

מה זה בעצם הפשרת קרקעות חקלאיות?

בגדול, את הקרקעות בישראל ניתן לחלק ל-2 סוגים עיקריים, הרלוונטיים לציבור הישראלי (משל, לא נתעסק בשטחי אש צה"ליים). ישנם קרקעות שההגדרה שלהם היא קרקעות לבניה וישנם קרקעות בעלות הגדרת קרקעות חקלאיות. קרקעות לבניה הן קרקעות המאושרות על ידי רשויות המדינה, כך שניתן לבנות עליהן כאן ועכשיו. מי שמצליח לשים ידו על קרקע מאושרת לבניה, יכול להרוויח סכום נאה, אם שוויה יהיה גדול הרבה יותר לאחר הבניה. אבל מנגד, סכום הכסף שהוא יצטרך להשקיע ברכישת קרקע כזו יהיה מאוד גבוה. גבוה משמעותי מקרקע חקלאית, שעלות רכישתה יכולה להסתכם גם בפחות מ-100,000 ₪. 

קרקע חקלאית היא קרקע שהיעוד שלה כרגע הוא רק עבור שימוש חקלאי. תוכלו לגדל שם תירס, תפוזים או כל מה שבא לכם אבל לא תוכלו לבנות עליה. אז מה בעצם מעניין אדם רגיל מן הישוב שאינו חקלאי, בקרקע שכזו? התשובה היא: הפשרת קרקעות חקלאיות. מסיבות שונות, מידי פעם, קרקע חקלאית עוברת שינוי ייעוד. מקרקע המיועדת לחקלאות לקרקע מאושרת לבניה. תהליך זה שנקרא הפשרת קרקע חקלאית קורה לעיתים רחוקות ולא בכל מקום אבל כשהוא קורה, נוצר לפתע עבור מי שהחזיק בקרקע ששוויה היה עד עתה נמוך, מצב בו הוא מחזיק בקרקע ששווה הון. כשמביאים בחשבון את העלות הנמוכה שנדרשה כדי לרכוש אותה, מבינים גם את פוטנציאל הרווח העצום.

קראו עוד: קניית קרקע חקלאית

הפשרת קרקעות חקלאיות והסיכון

אבל לצד הסיכוי להרוויח הרבה כסף, יש גם סיכון. הפשרת קרקעות חקלאיות לא קורות כל הזמן ויש צורך במומחיות ובידע רב, לצד קשרים טובים עם גורמים שונים, כדי לדעת לאיזו קרקע אין פוטנציאל להפוך למופשרת ולכן השקעה בה אינה בהכרח כדאית ואיזה תא שטח דווקא כן מיועד לתהליך הפשרת קרקעות חקלאיות. ומכאן נובע גם הסיכון. יתכן מאוד שיעברו עשרות שנים עד שתוכלו להרוויח משהו על קרקע חקלאית שאינה מאושרת לבניה שרכשתם. ועדיין, ישנם כמה נתונים וסימנים שיכולים להצביע איזו קרקע היא בעלת פוטנציאל גדול יותר לעבור הפשרת קרקעות חקלאיות ולהניב רווחים עצומים 

אז למה לא כולם משקיעים בקרקעות חקלאיות? בעיקר בגין רמת הסיכון הגבוהה. חשוב להדגיש ולומר כי אף גורם לא יכול להבטיח למשקיע שהקרקע שלו אכן תעבור הליך הפשרה. ייתכן שהקרקע תישאר במצבה החקלאי במשך שנים ארוכות ללא כל שינוי. אז איך בוחרים את הקרקע החקלאית הכדאית ביותר להשקעה?

איך בוחרים קרקע חקלאית להשקעה?

כפי שציינו, זיהוי מוצלח של פוטנציאל הפשרת קרקעות לחקלאות זה מקצוע לכל דבר וענין. אם תחברו לגוף המיומן ומנוסה בנושא, תוכלו להגדיל את סיכוייכם להרוויח. במידה ואתם בוחרים לבצע את התהליך לבדכם, הדבר כמובן אפשרי אבל הסיכוי שלכם יורד. בכל מקרה, תצטרכו להביא כמה נקודות בחשבון. כשירות עבורכם, נציין אותם בקצרה ונשמח להרחיב עליהם בשיחת ייעוץ.

כדי לדעת אילו קרקעות חקלאיות צפויות להפשרה יש לבחון מספר דברים ומאפיינים הקשורים לקרקע עצמה ובעיקר לסביבה הקרובה שלה. חשוב להבהיר, כדי שקרקע חקלאית תהפוך לקרקע לבניה, חובה שמישהו ירצה לבנות עליה. כעת חשבו על שטח קרקע בנגב, רחוק מכל ישוב.הוא אינו מהווה מקום אטריקטיבי כדי שמישהו יתעקש לבנות דווקא בו ולא בעוד מאות אלפי הדונמים הנמצאים באזור ודומים לו. 

לעומת זאת, דמיינו קרקע חקלאית הסמוכה לעיר מתפתחת, שנמצאת בתנופת בניה והיא מבוקשת ומנגד שטחי הבניה שלה מצומצמים. קברנטיי העיר ודאי ירצו לפרוץ עם העיר שלהם לעבר שטחים חקלאים סמוכים כדי להגדיל את העיר ומה יותר קל ופשוט עבורם מקרקע שרק מוכנה שיקטפו אותה. במקרה כזה, אתם תקטפו את הרווחים. כך שלמיקום הקרקע והסמיכות שלה לאזורי מגורים מתפתחים חשיבות רבה מאוד. יתרה מכך, עם סמוך לקרקע החקלאית שאתם עומדים לרכוש, כבר קיימים קרקעות שעברו תהליך הפשרת קרקעות לחקלאות, הקרקע שלכם בעלת פוטנציאל גדול יותר להפוך גם היא לכזו ולכן מומלץ להשקיע בה כעת. הרשויות אוהבות ללכת על המוכר עבורם וקרקע שסמוכה לקרקע שכבר הופשרה, היא הכי טובה עבורם.

קראו עוד: קרקע חקלאית להשקעה

עוד סימנים

במידה ואתם מלווים בחברה מקצועית תוכלו לבדוק עוד שני סממנים. הראשון קשור לעניינים כלכליים ותימחורים של הנדל"ן הסמוך. מחירים של תאי שטח קרובים, העולים במפתיע, יכולים להיות ססמוגרף לכך שצפויה התפשטות בניה לאזור. צריך לדעת יחד עם זאת, שגם המחיר שאתם תשלמו ברכישה יהיה גבוה יותר, מקרקע שאין לגביה כל אינדיקציה.

חיווי נוסף, יכול להינתן לכם על ידי היכרות המהלכים והתוכניות של ועדות התכנון והבניה של הרשויות המקומיות. למשל תוכניות מתאר, המסמנות מגמה או כוונה למימוש אזורים מסוימים. אם התוכניות הן להתפשט מזרחה מן העיר, כדאי להשקיע בקרקעות במזרח העיר ולא בהכרח במערבה, לדוגמא.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב צרו איתנו קשר כבר היום

המרכז לקרקעות ומגרשים

תמצאו כאן את מיטב אפיקי ההשקעה בתחום הקרקעות והמגרשים, שטחים מסוגים שונים באזורי הביקוש המובילים. תוכלו לעיין במגוון רחב של נתונים, מדריכים ומאמרים חדשותיים למשקיעים ולרוכשים. המידע מתעדכן באופן שוטף, מוצג בשקיפות מלאה ובצורה נוחה ויסייע לכם לאתר את הנכס המתאים ביותר עבורכם.

תוכן עניינים