קרקעות חקלאיות למכירה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב צרו איתנו קשר כבר היום

קרקעות חקלאיות למכירה הינן קרקעות שעדיין לא מוכנות לבנייה. אנשים רבים בוחרים בקרקעות חקלאיות מהסיבות השונות, אם מדובר על אזור פיתוח חם, אם מדובר על השקעה לטווח הארוך ואם יש אפשרות לשינוי ייעוד הקרקע. למעלה מ-90% משטחי הקרקעות בישראל מוחזקים על ידי המדינה בעוד שיתר הקרקעות מוחזקות על ידי חברות נדל"ן ואנשים פרטיים. לבחור בקרקע חקלאית ולא קרקע מיועדת לבנייה היא החלטה נבונה, אבל בתוך ההחלטה הזאת עלינו להפנים ולהכיר את כל הסיכונים שיש בדרך.

מהי קרקע חקלאית?

קרקע חקלאית היא קרקע שמיועדת אך ורק למטרות חקלאות, שדות וכד'. יש היצע רחב של קרקעות חקלאיות למכירה בעוד שהיצעקרקעות חקלאיות למכירה הינן קרקעות שעדיין לא מוכנות לבנייה. אנשים רבים בוחרים בקרקעות חקלאיות מהסיבות השונות, אם מדובר על אזור פיתוח חם, אם מדובר על השקעה לטווח הארוך ואם יש אפשרות לשינוי ייעוד הקרקע. הקרקעות המיועדות לבנייה הולך ויורד. קרקע חקלאית הינה קרקע לא מופשרת לבנייה ולכן, כאשר אנחנו רוכשים קרקע כזאת יש תהליך של שינוי ייעוד הקרקע אותו אנחנו צריכים לעבור. היתרון הגדול של קרקע חקלאית יבוא לידי ביטוי במחיר. בעוד שמחירי קרקעות בנייה יהיו גבוהים באופן משמעותי, קרקעות חקלאיות למכירה יהיו הרבה יותר זולות בשל הסיכון הכרוך בתהליך. הסיכון הוא פשוט, יכול להיות שלא יתאפשר לכם לשנות את ייעוד הקרקע ולכן, השימוש שלכם בקרקע אותה קניתם יוכל להיות אך ורק למטרות חקלאות. שימו לב, יש הבדל בין קרקעות שהמדינה מוכרת לכם לבין קרקעות הנמכרות על ידי חברות נדל"ן ואנשים פרטיים. ברגע שאתם רוכשים קרקע כלשהי מהמדינה, המדינה יכולה להותיר אתכם ללא זכויות על השטח. במקרים אחרים, הזכויות על הקרקע יהיו חלקיות ולכן, חשוב להכיר בדיוק את השטח אותו אתם קונים. שימו לב שהעסקה לא הופכת להיות חכירה (השכרת קרקע לטווח ארוך).

מה זה שינוי ייעוד קרקע?

תהליך שינוי ייעוד קרקע הוא תהליך שאותו תצטרכו לעבור כאשר אתם קונים קרקע חקלאית ורוצים להקים בניין עליה, בין אם מדובר עליש היצע רחב של קרקעות חקלאיות למכירה בעוד שהיצע הקרקעות המיועדות לבנייה הולך ויורד. קרקע חקלאית הינה קרקע לא מופשרת לבנייה מקום מסחרי ובין אם מדובר על בניין מגורים. נתחיל בפן האופטימי, הנתונים לטובתכם. יש מחסור דיור חמור בארץ, במיוחד באזורי המרכז ולכן, המדינה מפשירה יותר קרקעות חקלאיות באופן פשוט יותר. שינוי ייעוד קרקע הוא תהליך של הפשרת קרקע חקלאית. שינוי ייעוד קרקע הוא תהליך שבסופו ערך השטח שלכם עולה באופן משמעותי כיוון שכעת יהיה מדובר על שטח יותר סולידי להשקעה בטוחה. תהליך שינוי ייעוד קרקע הוא תהליך שמומלץ לעבור אותו עם חברת נדל"ן מקצועית, התהליך הוא מול הרשות המקומית והמדינה. יהיה עליכם לשלם דמי מיסוי, אגרות וכמובן להגיש בקשה מנומקת. מוטב לציין, תהליך הפשרת קרקע יכול לקחת כמה שנים, לעיתים אפילו מעל עשרות. היתרון הוא שאתם רוכשים קרקע במחיר יחסית זול, החל מכ-90,000 ש"ח ואם תבחרו את המקום הנכון תוכלו לקבל בתמורה תשואה של מאות אחוזים. קרקעות חקלאיות למכירה מיועדות למשקיעים הסבלניים.

בתהליך זה יהיה עליכם להגיש לרשות המקומית והמחוזית וגופים אחרים של תכנון ובנייה את פיתוח התוכנית באמצעות מהנדס או אדריכל. על התוכנית לעמוד בכל הקריטריונים מבחינת תשתית, שירותים מקומיים וכן הלאה. התוכנית שלכם עולה מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה לסקירה ראשונית. בשלב הזה הוועדה יכולה או לאשר את התוכנית או להתנות אותה בשינויים שונים. כמובן, הוועדה יכולה גם לדחות את הבקשה לאחר בחינת כל גורמי התוכנית. מרגע בו התוכנית אישרה, הוועדה חושפת את התוכניות לציבור כדי לאפשר עניין לכל מי שיש לו אינטרס לטובה או לרעה.

הסיבה לכך שהוועדה מפרסמת את התוכניות היא כדי לוודא שאין מישהו שמביע התנגדות כלפי התוכנית. ייתכן ויש תושבים שנמצאים סמוך לקרקע, גופים ציבוריים שונים או בעלי קרקעות אשר יביעו הסתייגות לתהליך. לאחר תקופת הפרסום הוועדה המקומית עולה לדיון בפעם השניה ותאשר או תדחה את התוכנית בהתאם לתוצאות. לאחר מכן, התהליך עובר לאישור הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

למי מתאימות קרקעות חקלאיות למכירה?

קרקעות חקלאיות למכירה לא מתאימות לכל אחד, על המשקיע להיות מאוד סבלני ולא לצפות להשקעה לחזור אליכם תוך שנים בודדות.בעוד שמחירי קרקעות בנייה יהיו גבוהים באופן משמעותי, קרקעות חקלאיות למכירה יהיו הרבה יותר זולות בשל הסיכון הכרוך בתהליך. כמו כן, נדגיש כי קרקעות חקלאיות למכירה לאו דווקא מתאימות למשקיעים המנוסים שיש להם הון גדול, אין צורך באמת להחזיק בהון עצום כדי להשקיע בקרקעות חקלאיות. לכן, קרקעות חקלאיות למכירה יתאימו לחיילים משוחררים, למי שרוצה למצוא השקעה עתידית ולשים את החיסכון שלו במקום שיניב לא תשואות גבוהות בעתיד. נדגיש, את הקרקע אתם לא חייבים למכור בסוף תהליך שינוי ייעוד הקרקע, אלא גם באמצע התהליך. התשואה הגבוהה תגיע בסוף התהליך כמובן, אבל כל שלב שאתם עוברים בתהליך הזה מעלה את ערך הקרקע. ברגע בו אתם רוכשים קרקע חקלאית בשלב מוקדם, ככה המחיר יהיה נמוך יותר.

קרקע חקלאית למכירה – חברות נדל"ן

חברות הנדל"ן עובדות בצורה יעילה יותר כלפי הלקוח. החברות עצמן רוכשות קרקעות ומגרשים חקלאיים בסדר גודל גדול ובהתאם לאזורי הביקוש. את הקרקע החברות מחלקות לשטחים בסדר גודל זהה בדרך כלל. לרוב יהיה מדובר על מגרשים בסדר גודל של 125 מ"ר עד דונם. את השטחים החברות משווקות למשקיעים. המחיר משתנה בהתאם למיקום בו נמצא השטח, הסביבה של אותו שטח וכמובן, ביקוש. כאשר אתם רוכשים שטח מחברת נדל"ן חשוב לוודא מה החברה מציעה לכם. חברות נדל"ן מקצועיות מציעות לכל לקוח ליווי אישי עד לקבלת מפתח, משמע עד לקבלת אישור בנייה. גם כאשר החברה היא מקצועית, אתם צריכים לדעת את המושגים הבסיסיים שלפיהם מומלץ לרכוש קרקעות חקלאיות. ריכזנו עבורכם מספר דגשים עבור קרקעות חקלאיות למכירה.

דגשים עבור קרקעות חקלאיות למכירה

  • האם הקרקע מתאימה להפשרה? הדבר הראשון שאתם חייבים לבדוק יהיה האם באמת ניתן יהיה לעבור את תהליך שינוי ייעודקרקעות חקלאיות למכירה לא מתאימות לכל אחד, על המשקיע להיות מאוד סבלני ולא לצפות להשקעה לחזור אליכם תוך שנים בודדות. הקרקע. יש לכם אפשרות לרכוש קרקע אשר נכללת בתוכניות מתאר עירוניות אשר להן סיכוי גדול יותר לפיתוח ולכן, המחיר יהיה גבוה יותר. קרקעות אלו לרוב יהיו בשלבי תכנון שיכול להימשך מספר שנים. הסוג השני של הקרקע שעומד תחת התחום של קרקעות חקלאיות למכירה הוא קרקע אשר נדרשות עבור תוכניות חדשות. שתי הבחירות בעלות סיכון ותשואה גבוהה יחסית, הבחירה שלכם צריכה להיות בהתאם לתקציב שיש לכם. עבור הסוג הראשון נשלם יותר אך יש פחות סיכון. הסוג השני הוא פחות ודאי, אך המחיר נמוך וניתן להניב תשואה מרשימה ברגע בו יוחלט על הפשרה במקום.
  • בדיקה עצמאית – חשוב להגיע באופן עצמאי ולראות את הקרקע אותה אתם חושבים לרכוש. ברגע בו אתם מגיעים לקרקע אתם תוכלו לבחון לפי מספר גורמים האם יש מעכבים שונים. לדוגמא, אם הקרקע נמצאת סמוך לשמורת טבע, הסיכוי נמוך יותר. כל עוד אתם רואים סיכון כלשהו אשר יכול לעכב את הפשרת הקרקע, אתם יודעים שאתם בעלי סיכון גבוה מאוד לקבל סירוב להפשרת הקרקע. הבדיקה העצמאית צריכה להיות באזור הקרקע וגם מסביב לה.
  • סבלנות – האם אתם מבינים למה אתם נכנסים? קרקעות חקלאיות למכירה הן השקעות לטווח בינוני עד ארוך, לרוב ארוך. סביר להניח שהקרקע לא תופשר בשנים הקרובות ולכן, אם אתם צריכים את הכסף המיועד להשקעה בזמן הקרוב, עדיף לכם לוותר על ההשקעה הזאת. אם אתם מעוניינים לבנות על הקרקע בקרוב, אתם לא צריכים קרקע חקלאית אלא קרקע מיועדת בנייה.
  • ממי אתם קונים את הקרקע? עוד פרמטר חשוב שחשוב לבדוק לפני שאתם חותמים על כל הצעה הוא מי היא החברה המשווקת את הקרקע. יש חברות נדל"ן שונות בארץ, חלקן מוכרות וחלקן פחות. כאשר מדובר על אדם פרטי יהיה לנו יותר קשה לשים את האצבע על רמת האמינות של אותו אדם ולכן, בחירה בחברת נדל"ן תהיה כדאית יותר. בדקו את מוניטין החברה, מה היו הפרויקטים הקודמים של אותה חברה וכמובן, תוכלו לבדוק שאכן מדובר על חברה מורשה כדי לוודא שלא מדובר על מצג שווא.

מהו היטל השבחה?

היטל השבחה הינו מס אשר משולם על ידי בעל הקרקע בעבור עליית הערך של הקרקע, ברגע בו הוא מוכר את הקרקע. ברגע בו אדם מנצל את הקרקע, בין אם מדובר על מכירת הקרקע או בנייה עליה לכל צורך גם אז הוא צריך לשלם היטל השבחה. גובה היטל השבחה יכול להגיע לסכום של 50% מהרווח אותו מקבל האדם כתוצאה מהשבחת הקרקע. עם זאת, לאחר גביית המס חייבת הרשות המקומית להשקיע את סכום הפיתוח עליו ניתן מס השבחה. יש הבדלים בגובה המס כאשר מדובר על "נחלה" או קרקע פרטית. מדובר על סכום גבוה של מס, יש דרכים שונות להנמיך את גובה המס אבל היטל השבחה ניתן רק לאחר שערך הקרקע עולה משמעותית (בסוף התהליך).

מצפון לדרום

ישראל מלאה בקרקעות חקלאיות שעדיין לא הופשרו, מצפון הארץ ועד לדרום הארץ. חלק מהקרקעות גם לא יופשרו בעוד עשרות שנים וזאת בעיקר בשל הביקוש הנמוך והפיתוח החסר במקום. כאשר אנחנו מנסים למצוא את העסקה המשתלמת ביותר, למיקום של הקרקע יש חשיבות משמעותית לגבי ההכנסה שלנו מההשקעה. בדרך כלל, קרקעות חקלאיות במרכז הארץ יהיו במחירים גבוהים יותר, במיוחד אם מדובר על תל אביב. עם זאת, כאשר אנחנו מצפינים מעט לכיוון הרצליה, אנחנו יכולים למצוא קרקעות חקלאיות למכירה באזור גלילות במחירים נמוכים משמעותית. גם כאשר אנחנו מדרימים אנחנו באזור ראשון לציון יכולים למצוא הצעות מאוד אטרקטיביות.

הסוג השני של הקרקע שעומד תחת התחום של קרקעות חקלאיות למכירה הוא קרקע אשר נדרשות עבור תוכניות חדשות.

במיקומים אלו הסבירות להפשרת הקרקע הינה גבוהה יותר מכיוון שהמרכז הוא מקום מבוקש ויש בו צפיפות רבה. כמו כן, יש לנו קרקעות ברמת הגולן אשר הן בעלות סבירות להפשרה גם כן, אבל המחיר יהיה נמוך משמעותית בשל המיקום, האם זה אומר שזאת השקעה לא טובה? המחיר הוא לאו דווקא מה שמסמל לנו האם כדאי להשקיע בקרקע או לא, אלא צפי התשואה. התשואה צריכה להיות בהתאם לתוכניות הפיתוח שיש באזור, נגישות, מוסדות לימוד וכן הלאה. ככל שאנחנו לוקחים סיכון יותר גבוה בהשקעה שלנו גם ככה התשואה תהיה גבוהה יותר.

בחברות מקצועיות נקבל ייעוץ מקצועי אשר כולל בתוכו לא רק את הדרך הנכונה ביותר לבחור קרקע, אלא גם את כל יסודות הנדל"ן בנוגע לחוק. יש הרבה בירוקרטיה סביב שינוי ייעוד קרקע חקלאית ואתם צריכים להכיר כל פרט. עלינו להכיר את החוק משייך את הקרקע אלינו ובאילו תנאים, מהן העלויות הנלוות לרכישת קרקע חקלאית, היטל השבחה ובנוסף, נלמד איך נוכל לשלם פחות עבור כל המיסוי שיש כחלק מהתהליך. ליווי מקצועי עוזר לכם גם למצוא את הקרקעות הטובות ביותר וגם תקבלו הכוונה מלאה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב צרו איתנו קשר כבר היום

המרכז לקרקעות ומגרשים

תמצאו כאן את מיטב אפיקי ההשקעה בתחום הקרקעות והמגרשים, שטחים מסוגים שונים באזורי הביקוש המובילים. תוכלו לעיין במגוון רחב של נתונים, מדריכים ומאמרים חדשותיים למשקיעים ולרוכשים. המידע מתעדכן באופן שוטף, מוצג בשקיפות מלאה ובצורה נוחה ויסייע לכם לאתר את הנכס המתאים ביותר עבורכם.

תוכן עניינים